Διοργανώνεται φιλικό τουρνουά ομάδων με εθνική αξιολόγηση, τις ημερομηνίες των εθνικών και τοπικών πρωταθλημάτων.


Οι αγώνες οργανώνονται από σωματεία που δεν επιθυμούν να γίνεται κατηγοριοποίηση των ομάδων στα διασυλλογικά πρωταθλήματα με βάση τη δυνατότητα πληρωμής παραβόλου συμμετοχής. Περαιτέρω, εκφράζουμε την ανησυχία μας για την προοπτική επέκτασης της τακτικής αυτής και σε νεανικά διασυλλογικά πρωταθλήματα, πόσω μάλλον όταν η ίδια η εφαρμογή του παραβόλου, η σκοπιμότητά του, αλλά και το ύψους που αυτό μπορεί να κυμαίνεται δεν έχει συζητηθεί σε κάποια Γενική Συνέλευση, ούτε έχει ζητηθεί η γνώμη των σωματείων, παρά την προφανή σοβαρότητά του.

Το τουρνουά είναι ανοικτό για όλα σωματεία της Αττικής, τα οποία και καλούμε να συμμετάσχουν ή και να βοηθήσουν στη συνδιοργάνωσή του.

1.ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ: ΑΕΚ, ΑΜΦΟΑΦΟΑΝ, Α.Σ.ΠοδοσφαίρουΤυφλωνΚΕΡΑΥΝΟΣ”, ΔΗΚΕΠΑνωΛιοσίων, ΕΕΦΑΣΆνωΒριλησσίων, ΣΜΑΟΚαισαριανής, ΣΟΜοσχάτο, ΣΟΠαγκρατίου, ΣΟΑγ.Παρασκευής, ΣΟΠετρούπολης, ΣΟΙκαρίας, ΣΟΝέαςΦιλαδέλφειας.

2.ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ: Αντωνιάδης  Κωνσταντίνος, Δουμπός Μάριος, Πρασσάς Γιώργος, Μπαλασκας Νίκος, Καράλη Τάνια, Κέφαλος Κοσμάς, Πιλάλης Χρήστος, Λάμπρου Ιωάννης, Ψυρρόπουλος Δημήτρης.

3.ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Το σύστημα αγώνων θα καθοριστεί από τον τελικό αριθμό συμμετοχών.

·Αν οι συμμετέχουσες ομάδες είναι μέχρι 8, θα διεξαχθεί με σύστημα πουλ απλών συναντήσεων

·Αν οι συμμετέχουσες ομάδες είναι περισσότερες από 8, θα διεξαχθεί ελβετικό 7 γύρων

4. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονταιστις έδρες των σωματείων.

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή 19 / 1 / 2014, ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή 26 / 1 / 2014, ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή 2 / 2 / 2014, ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή 9 / 2 / 2014, ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή 16 / 2 / 2014, ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή 23 / 2 / 2014, ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή 9/ 3 / 2014, ώρα 10:30

Αίτημα ομάδας για χρονική μετάθεση αγώνα μπορεί να γίνει αποδεκτό από το Διευθυντή Αγώνων για τεκμηριωμένα πολύ σοβαρό λόγο και μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του αντίπαλου σωματείου. Ο αγώνας θα πρέπει να παιχτεί οπωσδήποτε πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία και ώρα του αντίστοιχου γύρου.

5. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά , με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

6.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα σωματεία που ανήκουν στην ΕΣΣΝΑ και σε άλλες περιοχές με όσες ομάδες επιθυμούν.

7. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ- ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Η σύνθεση των ομάδων θα είναι εξαμελής (6).

1η – 6η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία

Οι σκακιστές και σκακίστριες δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α. Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον εθνικό πίνακα αξιολόγησης Α’ Εξαμήνου (Αλλοδαποί/Κοινοτικοί σκακιστές κατατάσσονται κατ’ εξαίρεση με βάση το διεθνές τους Έλο Ιανουαρίου 2014)

β. Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά ΕΜ ΟΜ ΥΜ και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

γ. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ (προηγείται ο μικρότερος).

Η αρχική κατάταξη των ομάδων θα προκύψει με κλήρωση.

Τα μέλη των ομάδων πρέπει να έχουν έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας, το οποίο θα προσκομίζεται στο διαιτητή της συνάντησης πριν την έναρξη του αγώνα.

8. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

8.1. Σε κάθε σκακιέρα η νίκη χρεώνεται με 1 πόντο, η ήττα με 0 πόντους, ενώ στην ισοπαλία οι αντίπαλοι παίρνουν από μισό πόντο (0,5). Για κάθε ήττα χωρίς αγώνα αφαιρείται μισός πόντος (-0,5), μέχρι να μηδενιστούν όλοι οι πόντοι που συγκεντρώθηκαν (όχι αρνητικοί πόντοι). Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης καθορίζεται από το σύνολο των πόντων που κατακτούν οι σκακιστές των σωματείων. Η νικήτρια ομάδα βαθμολογείται με 2 βαθμούς, σε περίπτωση ισοπαλίας οι δύο ομάδες παίρνουν από 1 βαθμό, ενώ η ηττημένη ομάδα παίρνει 0 βαθμούς.

8.2. Ομάδα που δεν αγωνίζεται σε τρεις σκακιέρες μηδενίζεται άνευ αγώνος.

8.3. Νίκη χωρίς αγώνα (α.α.) βαθμολογείται με 2 βαθμούς και πόντους όσες οι σκακιέρες ( 6-0 ή 0-6 ),

8.4. Σε περίπτωση που ομάδα κληρωθεί bye βαθμολογείται με 2 βαθμούς και 3.5 πόντους

9. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

Για την τελική κατάταξη του ελβετικού χρησιμοποιούνται κατά σειρά τα εξής κριτήρια:

· Βαθμοί,

· Κατάταξη (βαθμοί, πόντοι) του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων. Το κριτήριο δεν εφαρμόζεται αν κάποιος αγώνας μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων δεν πραγματοποιήθηκε.

· Σύνολο πόντων

· Κριτήριο Bucholtz (με άθροισμα πόντων),

· Κλήρωση.

10. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ - ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ – ΔΙΑΦΟΡΑ

10.1. Ο Διευθυντής Αγώνων θα οριστεί από τα συμμετέχοντα σωματεία και θα ανακοινωθεί με συμπληρωματική προκήρυξη.

10.2. Τους αγώνες διαιτητεύουν διαιτητές με ευθύνη των εντός έδρας σωματείων.

10.3. Επικεφαλής Διαιτητής ορίζεται ο κ.Βαζελακης Οδυσσέας.

10.4. Μαζί με τη δήλωση συμμετοχής τα σωματεία πρέπει να γνωστοποιήσουν τον αγωνιστικό χώρο.

10.5. Τα εντός έδρας σωματεία υποχρεούνται:

10.5.1. Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

10.5.2. Να στέλνουν το αντίγραφο του Φύλλου ΑγώναστονΕπικεφαλής Διαιτητή.

10.5.3. Να προσκομίζουν στην Ε.Σ.Ο., τα πρωτότυπα φύλλα αγώνων.

11.    ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

11.1.Κατά απόφασης του διαιτητή ή του Επικεφαλής Διαιτητή ασκείται ένσταση σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα του Κανονισμού Αγώνων της Ε.Σ.Ο. και κατατίθεται στο Διευθυντή Αγώνων.

11.2.Η ένσταση μπορεί να υποβληθεί το αργότερο είκοσι τέσσερις (24) ώρες μετά την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα, στον οποίο αναφέρεται

11.3.Επιτροπή Ενστάσεων. θα αποτελειται απο 3 τακτικα μελη και 2 αναπληρωματικά.Η επιτροπή ενστάσεων θα αποφασιστεί από τα συμμετέχοντα σωματεία και θα συμπεριλαμβάνεται στην συμπληρωματικη προκήρυξη.

12. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Οι δηλώσεις συμμετοχής γίνονται μέχρι και τις 14/1/2014 στο τηλ. 6936877326 κ.Βαζελάκης ή στο mail: tkarali@windowslive.com

Με τη δήλωση συμμετοχής το σωματείο αποδέχεται πλήρως και χωρίς επιφύλαξη όλους τους όρους της προκήρυξης.

13. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την προκήρυξη ισχύουν οι Κανονισμοί των Ομαδικών Πρωταθλημάτων της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. και της Ε.Σ.Ο., καθώς και οι οδηγίες της Κ.Ε.Δ..